Месец: февруари 2008
Интериорна фотография
Страхотна интериорна шифт фотография, може да бъде намерена на страницата на Adrian Wilson. Разбира се човека отдавна е минал покрай лайка формата, но се води от едни и и същи принципи, а и има какво да се види. Портфолио презентацията му също много си струва:
http://www.interiorphotography.net/
http://www.interiorphotography.net/Adrian%20Wilson’s%20folio.pdf
Хубави професионални превюта за интериорна фотография, както и множество линкове, могат да бъдат открити и на страницата на northlight-images.co.uk:
http://www.northlight-images.co.uk/interior_photography.html
http://www.northlight-images.co.uk/hotel_photography.html
Tilt-Shift адаптери
Ясен ми обърна внимание, че Аракс са пуснали на страницата си в продажба нови адаптери – тилт адаптер, и шифт адаптер.
Това е едно чудесно решение, защото техните фабрични обективи, включително Хартблей обективите имаха оптични проблеми при насрещно осветление. А по този начин при това доста по-евтино ще може да се ползват по-качествени варианти, като Цайс Флектогон 50/4 и Цайс Биометар 80/2.8, за Пентакон-6 байонет.
Интересни статии
Две интересни статии по въпроса за тилт-шифт фотографията.
http://photo.net/equipment/canon/tilt-shift
Обяснения какво представляват тил-шифт обективите с диаграми как точно оправят перспективата. Размишления за теле-конверторите и тилт-шифт обективите, дисторсията, панорамите, дълбочината на фокус, проблеми с различната експонация. Доста кадърно е обяснено почти всичко за тоди тип обективи.
http://www.shutterbug.net/equipmentreviews/lenses/0801sb_tilt/
Също доста прилична статия по въпроса. С някои практически съвети накрая за по-точно снимане с този тип обективи.
Shift панорами
С помощта на шифт функцията на обектива е възможно да се получават панорами, чието снаждане е повече от лесно при добра експонация, при това почти без намеса на софтуер. Единственото условие е точна експонация, защото при максимален шифт се получава разлика с нормалната експонация и относително неподвижна отправна точка – обикновен статив без панорамна глава.
Както се вижда от диаграмата панорама с тилт обектив и кропнато тяло дава повече резолюция и от пълноформатна матрица. Технологията на снимане е следната – нормален кадър в центъра, който искаме да е на панорамата ни. След това от същото място максимален шифт в едната посока, и последователно максимален шифт в другата посока. parental guidance При кроп матрица това ни дава по половин кадър от двете страни, който може да се ползва за панорамата.